OPERATION FLASHPOINT - BACK TO KOSOVO

Podforum namenjen za pitanja i odgovore vezano za ArmA2 virtuelni borbeni simulator kao i probleme tokom instalacije

Moderator: Petar

OPERATION FLASHPOINT - BACK TO KOSOVO

PostPosted by Petar » September 12th, 2011, 11:08 pm

OPERATION FLASHPOINT

Iako je OFP (Cold War Crisis) izdat još 2001. godine još uvek uživa ogromnu popularnost i igra se na multiplejer serverima sa preko 10.000 mogućih misija… Trenutno je Operation Flashpoint jedina igra koja je toliko teška, ali i toliko realna da kada vas pogodi jedan metak - vi umirete,… za razliku od mnogih drugih igrica koje su i dalje u arkadnom stilu gde možete skakati i po nekoliko metara u daljinu ili sami samcati uništiti brojnijeg i mnogo nadmoćnijeg neprijatelja. Deca ovu igru ne vole, jer su navikla da trče i jure kroz igru skoro kao da su neuništivi, iz tog razloga je baš OFP stekao naklonost i popularnost kod starije publike, pa je skoro pravilo da je igraju stariji od 21. godine koji znaju šta je realizam i žele ga i u PC igrama. Zajednica koju okuplja OFP je toliko velika da to igru čini još i boljom i privlačnijom, jer zajednica je napravila na stotine i hiljade novih addona, misija i kampanja što ne postoji ni u jednoj drugoj kompjuterskoj igri. Realizam – o čoveče, Operation Flashpoint je ekstremno težak, to je jedina igrica za koju znam da je ponekad za samo jednu misiju potrebno nekoliko sati igranja, možete igrati satima i poginuti pred sam kraj i onda sve ispočetka (jer postoji samo jedna prilika za usnimavanje). Za neke misije meni su trebali čitavi dani da ih predjem, a to je i jedina igra gde možete da predjete misiju i izvršite zadatak bez i jednog jedinog ispaljenog metka – sve je u timskom radu. AI vojnika je izuzetno pametan ("AI" je Artifficial Intelligence = veštačka intelignecija) i ukoliko možete da vidite neprijatelja i pucate u njega, budite sigurni da neprijatelj može to isto da uradi i vama. Arkadno igranje u rambo stilu i takva taktika ovde ne prolazi, ukoliko želite da predjete neku misiju onda to morate i da uradite kao pravi odrastao čovek odnosno kao pravi borac.

Ja bih samo još dodao na sve to... "If you see the flash it's already to late!" Inače "Operation Flashpoint" u prevodu znači "Operacija Vatrena tačka" a svi koji su odslužili vojni rok, ili su profesionalni vojnici, podoficiri ili oficiri, znaju dobro šta je "vatrena tačka". To je kada neprijatelj dejstvuje po vama, a vi mu vidite samo plamen iz usta cevi i ništa više – što je i realno jer čovek koji želi da preživi obično pre nego što dejstvuje zalegne kako bi bio manja meta protivniku, a i da bude precizniji. Upravo zato kada primite OFP "vakcinu" svaka druga igra, ma koliko grafički bila extra fenomenalno odradjenja sa bezbrojnim specijalnim efektima – deluje totalno bez veze. Lični primer: krenem da igram CoD (Call of Duty) Modern Warfare... i počne prvo da me nervira što imam trasiran put kretanja, ajde de, progutam ja ovaj nedostatak slobode i nastavim dalje pri tom sve udarajući u "zid" igre... pojavljuju se odjednom neprijatelji i svi iskaču pred mene kao Nemci u partizanskim filmovima i onda ja postanem neka mešavina Ramba i Bate Živojinovića :-) Pobijem ja tu tonu neprijatelja, a mene kada pogode sa dva metka i kada mi se zacrveni vidno polje ja se povučem da ozdravim kao da sam od nekog Riste travara dobio neke biljke koje leče i leukemiju pa mogu i rane od metaka u srce, pluća, jetru, slezinu, a boga mi i u glavu :-) E 'bem ti igru! Šta je to?! Kažem ja sebi – ovo ili je za decu ili za mentalno zaostale u razvoju – alt+F4 pa mr'š to kozmetički nabildovano smeće sa mog računara i odmah naravno uninstall... a šta drugo? Pitam jednog poznanika kakav mu je taj novi CoD i on kaže "Čoveče, najbolja igra koju sam ikada do sada igrao!" ... ponovo pitam ja njega: "A jesi igrao ti OFP? ArmA-u, ArmA2..." A on kaže: "Šta ti je to???" Samo sam se slatko nasmejao, jer o "ukusima" ne vredi raspravljati. Jbga, on je fensi urban lik koji je 99-te bio u atomskom skloništu i po njemu nikada nije dejstvovala jedna "ceca" koja može čitav vod da drži prikovane uz zemlju dok joj se cev na istopi. Šteta što UCK nije imala takav "AI" kao u Call of Duty ili tona drugih novih igrica....
Petar
Urednik - Administrator
Urednik - Administrator

Re: Kako je OFP postao PC combat simulator

PostPosted by bboy » October 16th, 2011, 8:16 pm

:D Jednostavno nisi mogao bolje da opises ovu igru! Postujem svaku tvoju rec i delim isto misljenje... :) Na OFP Cold War Crisis sam naleteo sasvim slucajno... Looong time ago... ziveo sam u stranoj zemlji, od prve plate kupio prvi PC i poceo da igram igrice... Krenuo sa Call Of Duty, Medal Of Honor, Mafia ( sto je inace jos jedna izvanredna Ceska igrica... :) ), i od druga pozajmio krakovan OFP sa fotokopiranim omotom, instalirao, i kada sam je startovao... razocarao se... zbog grafike! ;) Zbog toga, nisam dao igrici ni priliku da se pokaze... Dugo vremena mi je stojala u kompu... Kada sam izigrao sve ostalo, uzeleo sam se nekog snajperisanja, setio sam da sam video kao neku singl misiju u OFP-u, i poceo da igram... Mic po mic, misija po misija, poceo kampanju, ludeo zbog tezine igrice... i navukao se! :D Otrcao sam do lokalnog distributera video igrica i narucio original OFP na disku, zbog ostalih kampanja koje nisam imao... ( Red Hammer i Resistance ). Covek me pogledao cudno, u smislu, da li to moze da mi nabavi, posto je igrica stara i niko je vise ne igra... ;) , ali mi je nabavio! Od tada krece nespavanje... :D Tada sam jos uvek bio bez neta... ali kada sam se nakacio, pocinje pretraga po Googlu i pronalazenje ove velike porodice zaljubljenika u ovaj prekrasan simulator pun realizma! Najvise sam visio na ofp.gamepark.cz odakle sam skidao modove, addone, singl misije... Jedva sam cekao izlazak OFP2... da probam nesto novo... Kada je izasao... :\ znate i sami, sta da vam pisem... Dalje kupujem Armed Assault, Arma2, dodatak Operation Arowhead, BAF, PMC... Pocinjem da kreiram misije, kacim na Bohemia Forums, redovno se informisem o svim novim dodacima, patcevima i vestima vezanim za ovu igru, sve do danas...

Long live OFP!
bboy

PostPosted by CroDevil » October 16th, 2011, 8:19 pm

Ja sam isto naletio na OFP slučajno, prvo na DEMO verziju koju sam dobio sa kompom (na nekom bijelom CD-u) ja instaliro, odigro, svidjelo mi se, i skinuo sam sa torrenta full :D

I sa godinama naučio sve što sad znam ..
Banovan sa ovog foruma zbog permanetnog spama!
CroDevil
Udaljen iz =A2SM= kluba!
Udaljen iz =A2SM= kluba!

PostPosted by Petar » October 18th, 2011, 2:42 pm

bboy wrote::D Jednostavno nisi mogao bolje da opises ovu igru! Postujem svaku tvoju rec i delim isto misljenje... :) Na OFP Cold War Crisis sam naleteo sasvim slucajno... Looong time ago... ziveo sam u stranoj zemlji, od prve plate kupio prvi PC i poceo da igram igrice... Krenuo sa Call Of Duty, Medal Of Honor, Mafia ( sto je inace jos jedna izvanredna Ceska igrica... :) ), i od druga pozajmio krakovan OFP sa fotokopiranim omotom, instalirao, i kada sam je startovao... razocarao se... zbog grafike! ;) Zbog toga, nisam dao igrici ni priliku da se pokaze... Dugo vremena mi je stojala u kompu... Kada sam izigrao sve ostalo, uzeleo sam se nekog snajperisanja, setio sam da sam video kao neku singl misiju u OFP-u, i poceo da igram... Mic po mic, misija po misija, poceo kampanju, ludeo zbog tezine igrice... i navukao se! :D Otrcao sam do lokalnog distributera video igrica i narucio original OFP na disku, zbog ostalih kampanja koje nisam imao... ( Red Hammer i Resistance ). Covek me pogledao cudno, u smislu, da li to moze da mi nabavi, posto je igrica stara i niko je vise ne igra... ;) , ali mi je nabavio! Od tada krece nespavanje... :D Tada sam jos uvek bio bez neta... ali kada sam se nakacio, pocinje pretraga po Googlu i pronalazenje ove velike porodice zaljubljenika u ovaj prekrasan simulator pun realizma! Najvise sam visio na ofp.gamepark.cz odakle sam skidao modove, addone, singl misije... Jedva sam cekao izlazak OFP2... da probam nesto novo... Kada je izasao... :\ znate i sami, sta da vam pisem... Dalje kupujem Armed Assault, Arma2, dodatak Operation Arowhead, BAF, PMC... Pocinjem da kreiram misije, kacim na Bohemia Forums, redovno se informisem o svim novim dodacima, patcevima i vestima vezanim za ovu igru, sve do danas...

Long live OFP!

Брате мили ово као да си писао моју биографију :oops:

Мој први сусрет са ОФП-ом је био исти такав, али брзо је прерастао у љубав на први поглед због реализма, тежине и неограничености простора... ко се зарази једном ОФП-ом или АрмА-ом тај јој остаје веран до краја. Ја сам купио бољу (и скупљу) граф. картицу само да бих играо АрмА2 без сецкања.

Image

Image

Petar
Urednik - Administrator
Urednik - Administrator

PostPosted by Milos_Obilic » October 22nd, 2011, 8:32 pm

Мени је од ОФПа најтежа била она руска Ред Хамер кампања ако се неко сећа. Још се сећам оне мисије када сам био заробљен :mrgreen: па сам морао ноћу без компаса само помоћу гледања у звезде да се оријентишем да бих нашао место на којем ћу бити спашен. А имао сам код себе само АК47СУ и то са једним оквиром па је морала муниција да се штеди. Буквално бих пуцао само на оног непријатеља који би ми чизмом стао на уво док сам се крио. Еееееех лепа сећања :lol:
Milos_Obilic
Мајор
Мајор

PostPosted by Speznaz » October 31st, 2011, 12:03 pm

Ja sam na ofp naleteo kad sma bio drugi razred i odmah sam se u njega zaljubio i nisam se skidao sa njega, meni grafika nije bila bitna, a za Pnk2 sam saznao pre tri godine kad sam ga nabavio od pirata, samo mi se cinio mnogo tezim pa je bilo citova, a posebno endmission :D ali iskreno pnk2 ima najbolju ofp kampanju (bolju od csle i fdf za petoroduplo) i moram reci da je ofp najbolja igrica svih vremana (ne secam se gde sam citao), cak nekoliko desetina puta bolja od arme i arme2 spremda je mnogo starija, ali svejedno ove dve mi se cine malo "iskalofdjutirizovane" jer se teze gine, a posebno u armi2 gde pancir stiti od metka 12.7mm. I jos nesto, jedina mana kod ofpa je snaga tenkova gde t80 koji je i bez ERA oklopa ( ERA- Ekslosive Reactive Armour- eksplozvno reaktivni oklop ) jaci od abramsa on u igri je ipak slabiji i tako jos neke dzidamidze kao zolja pogodi tnek 2-6 puta a on jos operativan i da Sovjeti koriste csko oruzje t72mcz-dodatni oklop na predjem delu kupole ceska modifikacija iz '90 i ceski rpg-75 lanser umesto rpg-7, ali igrica je po mnogocemu naprednija od ostalih ( ovo su sitne zamerke, skoro i nikakve ali eto obracena je paznja i na to :D )

By Speznaz ;)
Speznaz
Регрут
Регрут

PostPosted by CroDevil » October 31st, 2011, 4:32 pm

OFP je Legenda a ArmA-e su samo nastavci koji su fail u odnosu na OFP. Recimo u ArmA su animacije jako dobre ali sa tim animacijama hodanje u prostorijama i uskim terenima je skoro pa impossible Mission. Imaju previše bag-ova,živcira me osvjetljenje (Pogledaš desno ono sve sunčano, pogledaš desno ono sve tmurno!!),modeliranje samo sa O2PE, iskreno ja sa tim ne znam uopće modelirat znam samo na Gate Builder.,i svaki put kad zaigram ArmA znam da to nije to i nemam taj užitak prilikom igranja kao što imam u OFP-u.
Banovan sa ovog foruma zbog permanetnog spama!
CroDevil
Udaljen iz =A2SM= kluba!
Udaljen iz =A2SM= kluba!

PostPosted by Speznaz » October 31st, 2011, 5:07 pm

Da i to animacije su mnogo lose, naprimer kad bi bile animacije kao u Call of Duty, pa grafika, i jos da meci probijaju drvo i automobile, kamione,.. a da meci kalibra 12.7 mogu probiti brdm-2, m113,... a ne da se odbiju od oklop.
Speznaz
Регрут
Регрут

PostPosted by Milos_Obilic » November 17th, 2011, 3:35 pm

Speznaz wrote:Da i to animacije su mnogo lose, naprimer kad bi bile animacije kao u Call of Duty, pa grafika, i jos da meci probijaju drvo i automobile, kamione,.. a da meci kalibra 12.7 mogu probiti brdm-2, m113,... a ne da se odbiju od oklop.

То сте оба двојица у праву - ОФП је ненадмашан био у своје време и имао је нешто револуционарно у себи када је изашао а то је слобода кретања по простору и могућност коришћења све на чега наиђеш.

Реализам је био тада а и сада ненадјебив :mrgreen:
Milos_Obilic
Мајор
Мајор

PostPosted by nenadkgkg » February 2nd, 2012, 10:43 pm

OFP je simulacija rata, u bukvalnom smislu
nenadkgkg
Регрут
Регрут

Next

Return to PITANJA i ODGOVORI - POMOĆ